Na začátek bychom si asi mohli vysvětlit, co vůbec taková těžba kryptoměny je. Těžbou se rozumí využívání výkonu svého počítače (jeho grafické karty, procesoru a podobně) k výpočtu složitých matematických úloh. Důležitým faktem je ale to, že se každým výpočtem matematický problém ztěžuje. Proto každý další pokus je pro počítač těžší a těžší. To je také důvod, proč se bitcoin stal pomalu, ale jistě nevýhodnou kryptoměnou pro těžbu a investici.
Výběr kryptoměny pro těžbu může být složitější téma, než se zdá. Musíme totiž brát v potaz potřebný výkon počítače na vypočítání jednoho hashe (matematického problému). Je nutné si vypočítat průměrnou elektrickou energii, kterou bude počítač potřebovat. Poté je dobré se seznámit s početním výkonem vašeho stroje. Ten je totiž úplně klíčový pro odhad, jakou část kryptoměny za nějakou určitou dobu jste schopni si vytěžit. Poté si je také přepočtěte na české koruny. Je ovšem nutné i počítat s tím, že těžba kryptoměny sebere drtivou většinu výkonu stroje, na kterém těžíte. Mnohdy tedy nebudete schopni na daném počítači či serveru dělat další věci.
Jak svůj zvýšit výdělek? Je to celkem jednoduché. Vzhledem k tomu, že výdělek závisí na celkovém výkonu počítače nebo serveru, je logické, že k zvýšení výdělku bude potřeba zvýšit výkon. Ovšem zvýšit výkon znamená občas investovat do nové grafické karty či procesoru. V dnešní době se ty nejlepší grafické karty pohybují v řádech deseti tisíc, takže se opravdu nejedná o levnou záležitost. Pokud ale máte peníze nazbyt a chcete do tohoto investovat. Lidé, kteří si v době popularity bitcoinu těžili a vydělávali si, měli celou budovu serverů, na kterých běžel těžící program a takto si vydělávali dost velké peníze. Není se čemu divit, když ve špičce 1 bitcoin dosáhl ceny skoro 20 000 dolarů. V tuto dobu si lidé zajímající se o toto téma opravdu dobře vydělali.