Gin má své oblíbence i odpůrce. Pro tento alkohol je typické silné aroma i výrazná chuť po jalovci a jehličí. Původně měl být Gin lékem na ledvinové potíže. Oblíbeným alkoholem je v Anglii, kde se vyrábí pod názvem dry gin. Láhve bývají opatřeny vinětou, na které je zobrazen skot v kiltu. Gin je oblíbený k přípravě míchaných koktejlů. Asi nejznámější je Gin s tonikem nebo Gin fizz. Neurazíte ani sklenkou Ginu pouze s ledem. Některé druhy se od sebe liší chutí. Odvíjí se od toho, které ingredience jsou do Ginu přidány. Kromě základu z obilného destilátu nesmí chybět jalovčinky. Součástí může být kardamon, pomerančová kůra i jiné byliny, které jsou výrobním tajemstvím. Gin vám chutí může připomínat českou borovičku.
Jalovčinky, které jsou jednou z ingrediencí Ginu jsou plody jalovce obecného. Podporují chuť k jídlu. K dochucení aperitivů se méně používají plody, ale vylisovaný olej. Jalovčinky se mohou využívat k vaření. Chutné jsou vařené s kysaným zelím. Pokrmy jsou stravitelnější. Jalovce obsahují mnoho léčivých látek, které působí proti revmatickým bolestem. Nevhodné je dlouhodobé užívání. Plody mohou působit dráždivě.
Jestli jste příznivci Ginu, určitě jste ochutnali koktejly namíchané z tohoto alkoholu. Pokud se na ochutnávku teprve chystáte připravte si nejznámější koktejl Gin Fizz. Kromě Ginu budete potřebovat cukrový sirup, citronovou šťávu a sodovku. Ideální bude Gin s výraznou jalovcovou chutí. Jak na to?
45 ml Ginu
30 ml citronové šťávy, může být i limeta
10 ml cukrového sirupu
50 ml perlivé vody nebo sodovky
Všechny ingredience vlijte do shakeru. Přidejte led a protřepejte. Sceďte, aby jste led odstranili. Nakonec přilijte perlivou vodu nebo sodovku. Jestli budete chtít tento koktejl povýšit na vyšší level, místo perlivé vody použijte šampaňské. Dbejte, abyste k přípravě použili dobře vychlazenou vodu nebo šampaňské. Vychlaďte také sklenky, ve kterých budete nápoj podávat.