Z historie nahořklého moku


Kvalitní voda, slad z ječmene, žatecký chmel – stačí vyslovit tato magická slova a máte jasnou představu o tom, co bude následovat. Kdo z vás někdy absolvoval exkurzi v pivovaru a nahlédl pod pokličku do všech fází výroby piva, jistě dobře chápe, proč právě v Česku je tento nápoj tak oblíbený.

První poživatelné pivo bylo vyrobeno údajně v Mezopotámii, přibližně sedm set let před příchodem Krista. K objevu tohoto moku pravděpodobně přispěla náhodná událost, kdy došlo ke zkvašení dešťové vody v otevřeném dřevěném sudu, zřejmě za přispění skladovaného ječmene.  Lidem nápoj zachutnal a od té doby se vyráběl cíleně a ve velkém množství.
tři piva


Zajímavosti o pivu


·         Vůbec první dochovaný předpis na vařené pivo byl vytesán do kamene. Nápis je starý přibližně pět tisíc let.

·         Na území naší země se poprvé tento nápoj vařil zhruba tisíc let po Kristu, zápis v kronikách je o tom proveden v análech Břevnovského kláštera v roce 993.

·         Víte, že v minulosti byl tento proces výsadou ženského pokolení? Muži se této činnosti ujali až mnohem později, kdy byly budovány první minipivovary, tedy v raném středověku.

·         Statistiky jsou pro někoho nudné, přece jen však někdy přináší zajímavé informace. Kupříkladu fakt, že Češi jsou skutečně špičkou v celosvětovém měřítku konzumace pivního moku za rok. Je to zhruba 150 litrů na osobu (včetně batolat), tedy 300 piv. V těsném závěsu za námi jsou Němci a Rakušané. České pivo je také považováno za jedno nejchutnějších na světě, v čele s Plzeňským prazdrojem.
vaření piva

·         Možná nevíte, že v Rusku byl tento nápoj považován za obyčejný druh tekutiny pro doplnění pitného režimu, teprve v roce 2013 byl uznán jako alkoholický nápoj.

·         Pivní festival největšího rozsahu je známý Oktoberfest. Zúčastní se jej více než šest milionů lidí, kteří tu prolijí hrdlem necelých 7 milionů litrů piva z bavorské produkce.