V současné době je velký nedostatek pobytových sociálních služeb. Týká se to především domovů pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem. Pořadníky v těchto zařízeních jsou beznadějně přeplněné a na jedno místo ve speciálních zařízeních čeká až několik desítek žadatelů. V současné době jsou poskytovatelé především příspěvkové organizace, církevní organizace jako například Charita, Adra, Slezská Diakonie a jiné. Třetím poskytovatelem sociálních služeb jsou často soukromé subjekty.
Založit si novou pobytovou službu se může stát velmi zajímavým podnikatelským záměrem. Ale pokud se do toho někdo pustí s motivací, aby si zajistil jistý nezanedbatelný příjem, asi se ta služba příliš nepovede. Člověk by do tak náročného podnikatelského projektu měl jít s vědomím, že zaplňuje díru na trhu poptávky a podle toho by měl také nastavit služby.
Nabízejte jen tu vrcholovou kvalitu
Soukromí poskytovatelé sociálních pobytových služeb nabízejí různou kvalitu. I navzdory přísným kontrolám, které v zařízeních nutně probíhají, setkáváme se v těchto zařízeních s nedostatkem ošetřujícího personálu, chybějícím nedostatkem odborného personálu jako zdravotní sestry, aktivizační pracovníci. Dále to mohou být nevyhovující stravovací podmínky. Výjimkou není ani bariérová budova pro imobilní klienty. To vše je samozřejmě velmi znepokojující a vrhá to velmi špatné světlo na všechna soukromá zařízení.
Na straně druhé se setkáme se soukromými objekty, které s úspěchem kvalitou služeb výrazně překonají ty státní a církevní a rozhodně to nemusí být jen ty luxusní domovy pro seniory, které jsou určeny pro velmi bohaté klienty. Pokud toto podnikání někdo přijme jako povolání a ujme se toho se zájmem, dokáže reagovat podstatně pružněji než zaměstnanci velkých organizací, kde změny pro dobro klienta lze zavádět velmi pomalu.